Täna, 27. augusti hommikul sajab Tallinnas paduvihma. See on nagu hüüumärk õnnestunud Hiiumaa ettevõtlusreisile, kust eile hilisõhtul saabuti. Kaks päikeselist päeva ja hulk positiivseid muljeid lisaks.
Ettevõtlusreisid Eestis on ICC Eesti pikaajaline ettevõtmine, kust osavõtjad on reeglina naasnud kõrgendatud meeleolus – Eestis on igal pool andekaid ja ettevõtlikkke inimesi, kelle tegevus väärib täit tunnustust. Hiiumaa ei olnud erand, pigem vastupidi – saar, selle inimesed ja nende tegemised jätsid eriti tugeva mulje.
Reisikava oli tõeliselt raske koostada, sest Hiiumaa ettevõtluses jätkub tutvumisväärset mitmeks -setmeks ajaks, rääkimata kultuuri- ja loodusobjektidest, millest ei saa kinnisilmi mööda sõita. Ent Ilmi Aksli, Hiiumaa Arenduskeskuse investor-konsultant koostas kava, mis haaras suurt ja väikest, uut ja vana ning kõike kaunist pealekauba.
Hiiumaa algas juba Rohukülast. Vastu oli tulnud Liina Siniveer, vallavalitsuse PR juht, et ülesõidu-aega ära kasutades esimene tutvustus ära teha. Kui Hiiumaal on suveti rahvarohke, siis tänavune tung on olnud eriti suur. Talveks kahaneb rahvaarv 6000 peale. Tundub, et koroonaaeg on aastaringseid elanikke 100 pere ringis juurde toonud.
Heltermaa sadam. Loomulikult Vanamees ja Kits. Ilus tervitus tulijaile ja põnev lugu sellest, kuidas Kambja mailt pärit vesiihiidlane Tõnu Otsasson ühest vanast Hiiu loost vahva tava tegi ning kuidas Aivar Simson alias Seaküla Simson selle pronksi valas.
Kogupere Elamuskeskus Tuuletorn Käina külje all. Juhataja Kristiina Halla tutvustamas. Tõesti elamuskeskus! Hiiumaale minnes tuleb kindlasti vaatama minna ja külastuseks läheb pool päeva ära. Maitsva lõuna saab kohvikust Ruudi ja kui julgust jätkub, siis on Baltimaade kõrgeim sise-ronimissein ka proovida. Pange tähele, Hiiumaalt hakkab Jaan Roosele köielkäimises kolleege tulema.
Samas , Tuuletorni naabruses on Dagöplast AS, tuntud biolagunevate kilede ja -toodete valmistaja. Peale ringkäiku tootmises võeti istet juhataja Kulvo Pendra kabinetis ja järgnes huvitav arutelu jäätmetest, plastikreostusest ja biolagunevatest kiledest.
Dagöplasti moodsa tehnoloogia juurest keerati ajaratas 120 aastat tagasi. Hiiu Vill Vaemlas. Juhataja Mihkel Valdma oli ise masinate taga ja näitas, kuidas Hiiu lambavillast lõng sai. Näha sai ka kenasid valmiskudumeid. Sajanditagune villaliin ei olnud mingi turismilõks vaid reaalselt töötav tootmisliin. See on hea näide sellest, et ettevõtluses saab edukalt ära kasutada ka vana klassikat.
Orjaku Külaselts ja Sadam. Tegelikult on need kaks eri isikut, aga tegutsevad tihedas koostöös. Stiilne puitkonstruktsioonis külamaja asub suisa sadamas. Võeti istet, nauditi vaadet sadama akvatooriumile ja kuulati külaseltsi juhatuse liiget Margit Käärameest ning SA Hiiumaa Sadamad juhatajat Liina Härmi. Väga õpetlik lugu kohalikust initsiatiivist, koostööst ja projektirahastusest.
Öömajale Kassari puhkekeskuses. Moodne maja, meeldiv sisekujundus, mõnusad toad. Puhkekeskus on üks Mainegrupp OÜ majutus- ja toitlustusettevõtmistest Hiiumaal. Firma juht Sander Kopli jagas oma lugu õhtusöögil. Ta alustas oma ettevõtlusega mandril, aga kodusaare (Kassari) kutse tõi mehe Hiiumaale tagasi.
Päikeseloojang Kassari Sääretirbil lõpetas muljeterohke päeva.
Teine päev. Päev tuleb tihe. Juba 7:55 ootab Lemmena Mesindustalu tegevjuht Viive-Kai Rebane külalisi meetalu väravas. Isa Jüri tõi oma mesinikuoskused Hiiumaale 50 aastat tagasi. Inglismaal aretatud Buckfasti mesilased on sõbralikud sellid ja toodavad Hiiumaa toormest väärtuslikku mett.
Peatus Kalju Reiteli Leigeri kuju juures Sääretirbi teel ja edasi läbi Emmaste Sõru sadamasse. Siit käib Saarte Liinide parvlaev Triigi sadamasse Saaremaal.
SA Hiiu Maakonna Hooldekodu Tohvri. Sisse ei lähe, koroona ju. Juhataja Pirje Lehtmaa võtab külalised territooriumil vastu. Ta on mandrilt tulnud, juhuse tahtel Tohvrisse ametisse sattunud. Energiline ja optimistlik. Nagu juba reegliks saanud jätab ka Tohvri hooldekeskus ja selle juhataja väga hea mulje.
Suund Kõpu poolsaarele, Kalana sadamasse. Siin, Kõpu poolsaare tipus on Ristna neemed oma kaunite randadega, Paap Kõlari Surfiparadiis ja Hõbekala, stiilne majutuskoht metsa all. Perenaine Kätlin Kiisk räägib, kuidas koos kaasaga sai Hiiumaale tuldud, Kalanas kohvikut pidama hakatud ning 2017 aastal puhkemaja käiku lastud. Ilus koht, tasub meelde jätta ja tagasi tulla.
Edasi Hirmuste poole. Buss keerab taluteele. Kõrge kuusemets taandub ja keset metsa avaneb avar taluõu. Õuel peremees ja perenaine. „See on ju Erkki-Sven Tüür!“ hüüab keegi bussis. Ongi, tegemist on korraldajate üllatuskülastusega, mida osavõtjad ei teadnud. Oleme jõudnud Tõrvaahju tallu, Tüüride pere Hiiumaa kodu- ja töökohta.
Maestro kutsub kaasa. „See on minu töölemineku tee.“ Minna on oma 300 m majani metsaservas. „Siin on minu stuudio, ma näen, et arhitekt Anu Tammemägi, kes selle maja projekteeris on ka teie hulgas.“ Kõrge viillae ja puitvoodriga ruum meenutab väikest kaasaegset maakirikut. Siin on Erkki-Sveni töölaud arvutitega, tiibklaver, trummikomplekt. Avaratest akendest vaade välule ja seda piiravale kõrgele metsale. Selles ruumis sünnivad maestro maailmakuulsad helitööd, siit suhtleb ta maailmaga. Tegelikult on Erkki-Sven peale kõige muu ka kaugtöö pioneer Eestis. Ammu-ammu enne koroonaaega on ta siit interneti abil teinud oma tööd, mis on talle maailmakuulsuse toonud. Siiski, ta pole sellest ruumist, Kõpu poolsaare põlismetsas, seni veel mõne oma teose maailmaesiettekandel virtuaalselt osalenud. „Aga see pole sugugi võimatu“ kinnitab Erkki-Sven Tüür.
Tee viib edasi Kõpu tuletorni. Ent äsjase üllatuskülastuse muljeid jagatakse innukalt. Kohtuda maailmakuulsa heliloojaga tema loomeköögis – seda ei juhtu iga päev. Näe, Hiiumaal juhtub!
Kaunis ilm laseb Kõpu tuletornist kaugele vaadata. Aeg ei anna asu, edasi Kärdla suunas.
COOP Hiiumaa ja Hiiumaa Köök ja Pagar. Vastuvõtjaks Kaja Antons, Hiiumaa Tarbijate Ühistu juhataja. Külalistele pakutakse degusteerimislõunat Köök ja Pagar toodetest. Kaja Antons annab ülevaate Hiiumaa suurima jaekaubandusketi ja selle tütarettevõtte Köök ja Pagar tegemistest, aga ka COOP Eesti Keskühistust, COOP brändi kasutuselevõtust ja selle positiivsest mõjust ühistu rahvusvahelisele tegevusele. Eraldi käsitlemist leidis Hiiumaa Köök ja Pagar uus brändidisain, mis sai kuldauhinna ADC Eesti 2019 disainikonkursil. Oli väga informatiivne kohtumine, sest ega põlised linnamehed COOP-st liiga palju ei tea.
M ja P Nurst AS – Hiiumaa suurim tootmisettevõte. Nõukogu esimees Mati Nurs räägib perefirma tekkeloost ja juhuslikust kohtumisest, millest kõik alguse sai. Alustati pereringis, praegu on töötajaid kaks ja pool sada, toodanguks survevalu plasttooted, elektimaterjalid, kaabliköidikud ja elektroonika-seadmete koostamine. Nomenklatuur on pikk aga kordades arvukam on koostematerjalide ja detailide nimekiri. See nõuab tasemel varude- ja kogu tootmise juhtimist. Saareline asukoht lisab tarneprobleeme. Nii toorme- kui valmistoodangu tarnekindluse tagamiseks on loodud oma logistikaüksus, kus kolm rekkat on pidevalt rakkes.
Firma tegevjuhtimine on läinud isalt pojale. Agur Nurs tegi külalistele ringkäigu tootmises ja vastas arvukatele küsimustele. Tehases valitses kord ja puhtus. Jätkuvat edu soovisid külalised.
Hiiumaa Ametikool ja Suuremõisa loss. Tööpäev oli lõppenud, ent ametikooli direktor Ivo Eesmaa ja arendusjuht Signe Leidt ootasid tulijaid lossitrepil. Ametikool töötab Hiiumaa ettevõtluse vajadusi silmas pidades. Siin valmistatakse ette plastitöötluse seadistajaid, väikesadama spetsialiste, palkmaja ehitajaid, ehitiste restauraatoreid, floriste, maastikuehitajaid jt.
Suuremõisa lossis, kus ametikool pesitseb on palju restaureeritud. Tasub kindlasti tagasi tulla, õppima või vähemalt lossi ja parki vaatama.
Kokkuvõttes täitis ICC Eesti ettevõtlusreis oma eesmärgi. Nähti kaunist saart, kohati ettevõtlikke ja külalislahkeid hiidlasi, innustati vastuvõtjaid ja saadi ise innustust segasel koroonaajal hakkama saamiseks.
ICC Eestil seni Hiiumaal liikmeid pole. Küll on olemas kompetens Hiiumaa välisäris osalevate ettevõtete toetamiseks. Eelkõige nõustamises tehingu- ja tarneküsimustes.
ICC Eesti jätkab ettevõtlusreiside korraldamist. Järgmine on juba 14. -15. septembril Saaremaale.
Hiiumaa ettevõtlusreisi galerii