Dr Popov oli meie külalisesinejaks juba kolmandat korda. Eelmisest hommikuklubist kaks nädalat tagasi jäi õhku murelik noot. Nakatumiskordaja ja kõigi teiste mõõdikute tõus oli peatunud, kuid jäänud püsima kõrgel platool. Olukord erines trastiliselt teistest “rekordimaadest”. Nii Ühendkuningriigis kui Tšehhis algas järsk graafikute langus (näitajate paranemine) kohe kui tipp oli käes.
Seekordsed “rindeteated” olid läbinisti optimistlikud. “Olukord läheb aina paremaks. Eesti hakkas ilusti alla tulema.” Olid dr Popovi avasõnad eile.
Olukord on selgelt paranenud kõigi näitajate osas. Nakatumiskordaja on langenud 0.8 peale. Nakatumisprognoos nakatumiskordaja püsimise korral: mai alguseks 200 nakatunut 100 000 kohta. Praktiliselt puhtad (rohelised) on Kuressaare, Järva-Jaani ja Antsla. Kollete üldarv on aga langenud 206 lt 192 peale. Endiselt on esmasekse nakkuskoldeks töökoht ja lasteaed/kool
Suurbritannia mutatsiooniga tüvi on tõusnud 80,7% peale. Murekohaks võib lugeda LAV mutatsiooni leviku kasvu, mille vastu vaktsiinide efektiivsus on teadmata. Lisaks et LAV-i tüvi pole ohtlik, kui suudame üleüldise nakatumismäära alla suruda.
Piirangute vähendamise küsimuses pidas dr Popov õigeks oodata nakatumisnäitajate langust 200-250 alla, mis tähendaks meie jaoks punasest tsoonist välja tulekut. Samuti tuleks silmas pidada positiivsete testide arvu, mille langemine alla 3% on märgiks, et levik on kontrolli all ja varjatud levikut ei ole.
Ka seekord on hommikuklubi salvestatud. Seda tasub järelvaadata nii dr Popovi kui ka järgmise külalisesineja osas.
Klubihommiku teine esineja oli Madis Võõras, EASi Kosmosebüroo ja Eesti delegatsiooni juht Euroopa Kosmose Agentuuri ESA juures. Eesti on olnud ESA liige juba kuuendat aastat. Madise esinemise teeb aktuaalseks äsja (31. märtsil) alanud astronautidee konkurs, kuhu ka eestlasi kutsutakse osalema ja ka see, et juba kolme päeva pärast (12. Aprillil) möödub 60 aastat esimese inimese kosmoselennust.
ESA täisliikme staatus ei ole paljas au ja uhkuse asi. Eesti panus Euroopa Kosmoseagentuuri on 3,7 miljonit € aastas. See ei ole kadunud raha, sest ESA-s on aastaid järgitud printsiipi, et ESA teeb igast liikmesrtiigist tellimusi kuni liikmemaksu summa ulatuse. Eesti ettevõtted ja ülikoolid on olmnud ESA konkurssidel edukad, eriti küberkaitse ja digivaldkonnas. Praktiliselt iga ESA tellimus on avanud ukse rahvusvahelisse ärisse. ESA tellimus on ettevõttele usaldusväärsuse ja kvaliteedi märgiks.
ESA hankijate andmebaasis on registreerunud 85 ettevõtet, möödunud aaastal võideti 22 hanget , kogusummas 4.4 milj €. Kui põhiosa lepinguid on digivaldkonnas, siis eraldi tuleks mainida Myoton AS loodud seadet Myometer, mis on puhtalt Eesti inimeste poolt välja mõeldud, arendatud ja loodud meditsiiniline testseade, mis mõõdab lihaspinget. Maa orbiidil, rahvusvahelises kosmosejaamas (ISS) tiirleb neid lausa 2.
Madis Võõras lõpetas oma huvitava esinemise astronauditeemaga. Seoses ESA Artemis programmiga on vaja täiendada astronautidse ridu. Avalduste vastuvõtmine ESA astronautide kutse raames algas 30. märtsil ja lõpeb 26. mail. Esimese valiku läbinud kandidaadid teevad läbi pika treeningprogrammi USA-s ja Venemaal. Lõplik valik kuulutatakse välja 2022 novembris. Kokku valitakse 6 karjääriastronauti, kes hakkavad alaliselt tööle erinevates programmides ning 20 projektiastronauti, kellest moodustatakse reserv ja kes hakkavad osalema üksikutes projektides. Meie inimestel on reaalne võimalus saada astronaudiks. Ka esimene eestlanna on programmis juba registreerunud. Tõsisel huvilisel tasub läbi lugeda: Tim Peake „Kas sinust võiks saada astronaut? Katsete raamat“.
Järgmine ICC Eesti hommikuklubi on neljapäeval, 22. aprillil algusega kell 10:00.
Eilse hommikuklubi salvestust vaata siit
Ka varasemad salvestused väärivad vaatamist
EAS pressiteade 31.03.2021 ESA Astronaut Call 2021 – Cover Letter
ESA Astronaut Call 2021 – Cover Letter