Juba üle aasta on ICC aktiivselt osalenud võitluses Covid-19 pandeemiaga. Peasekretär John Dentoni eestvedamisel on tehtud tihedat koostööd Maailma Terviseorganisatsiooniga (WHO). Aktiivne on oldud probleeme märkama ja vastuabinõusid rakendama. Nüüd, mil vaktsiinid on valminud on uuteks probleemideks tarneraskused, vaktsineerimise korraldus, ebaterve vastuseis vaktsineerimisele ja kõigele lisaks riikide protektsionism vaktsiini tarnimisel. Juhtimaks avalikkuse tähelepanu probleemile andis John Denton intervjuu CNNile, kus ta selgitas, kui tähtis on vaktsiinide õiglane jaotamine.
ICC peakorter kutsub kogu ICC globaalset liikmeskonda aktiivselt osalema Covid-19 pandeemiavastases võitluses. Panustada saab iga ICC liige, alustades selgitustööst, piirangute järgimisest kuni materiaalse või praktilise abini tarneprobleemide lahendamisel.
ICC üleilmse vaktsiinikampaania raames kogunes eile (Teamsis) ICC 90 rahvuskomitee juhti. ICC Eestit esindas volikogu esimees Tiit Tammemägi.
Globaalselt on süvenemas trend, kus rikkad riigid on varunud kokku suurtes kogustes vaktsiine, jättes arengumaad ilma. Unustatud on, et viirused ei tunne riigipiire ja võttes arvesse hiljutisi uudiseid viiruse erinevate tüvede kohta, mis mõjutavad vaktsiinide efektiivsust, on selge, et me ei saa sellele terviseprobleemile läheneda riikide ja rahvuste keskselt, vaid vaja on rahvusvahelist koostööd ja vastutust.
WHO peadirektori vanemnõunik Dr. Bruce Aylward tutvustas rahvusvahellist koostööprojekti ACT-Accelerator (Access to COVID Tools Accelerator) Selle koostööprojekti eesmärgiks on kindlustada Covid-19 testimise, diagnostika, ravimite ja vaktsiini kiire kättesaadavus üleilmselt. Süvenev rahvuslik vaktsiiniprotektsionism on vastuolus ACT-A eesmärkidega.
ICC teadusfondi värske uuring hoiatab, et kui arenenud riigid ei suuda tagada vaktsiini kättesaadavust arenguriikides ootab maailmamajandust kahju vähemalt 9,2 triljonit USD.
Sellelt taustalt on ICC, Rahvusvaheline Ametiühingute Konföderatsioon (ITUC) ja ühendus Maailmakodanik (World Citizen) kirjutanud ühispöördumise kõigile valitsustele:
“Now is the time for all leaders to honour and realise our shared commitment to leave no-one behind in this crisis. Right now, we consider that a critical way of achieving that is by working to ensure that all countries and populations have early, affordable and equitable access to the new vaccines, therapeutics and diagnostics made possible by ACT-A.”
Kohtumise lõpetuseks kutsus John Denton kõiki liikmeid osalema võimaluste piires Covid-19 vastases võitluses.
ICC Eesti pühendab küsimusele järgmise hommikulubi. Esinema on kutsutud Dr Arkadi Popov
Hoidkem tervist!