2018 aasta teise ettevõtlusreisina külastasime Viljandi- ja Valgamaad.
Reisi alustasime ICC Eesti liikme Mivar-Viva AS külastusega Viljandis. Tegevjuht Toomas Värva andis ülevaate ettevõtte ajaloost ning tänapäevast. Külastasime tootmist ning diskuteerisime tööjõu saadavusest (õieti puudumisest).
Järgmisena suundusime meie jaoks vähetuntud ettevõttesse Sveba-Dahlen Baltic OÜsse, mis on väga unikaalne oma toodete ja äri poolest. Tegemist on pizza-ahjusid jm köögiseadmeid tootev Ameerika börsifirma üksusega, mille tooteid müüakse üle terve ilma. Tegevjuht Simmo Soomets rääkis meile sellest ärist ning oma pikaajalisest kogemusest selle firma erinevates rahvusvahelistes üksustes.
Peale Pärimusmuusikaaida külastust ning suurepäraste vaadetega lõunat suundusime Viljandi Metall ASi, kus tutvusime nende harukordse kasvu ajalooga ning ka tootmisega.
Ööbimine oli kavandatud Pühajärve Spas, kus õhtusöögilauas toimus elav arutelu päeval nähtud ettevõtete teemadel. Üheks põhiliseks teemaks oli oskustööjõu vähene saadavus piirkonnas ning kuidas erinevad ettevõtted neis tingimustes toime tulevad. Näiteid ning kogemusi oli väga erinevaid. Aruteluteemasid oli ka mitmetest muudest regionaalset arengut puudutavatest küsimustest.
25.05 alustasime Baltimaade ühest modernsemast puiduvaldkonda kuuluvast ettevõttest – UPM Kymmene Otepää ASist. Ülevaade kontsernist, vineeritoodete mitmekesisus ning erinevad kasutusalad, valdkonna konkurentsisituatsioon jms olid vaid osad teemad, millest uusi teadmisi saadi. Ka kohalikud küsimused – näiteks tööjõuprobleemid – olid arutlusel.
Tehase ringkäik oli väga huvitav, nii kaasaegset vineeritootmist õnnestub näha harva. Viimastel aastatel on omanikud investeerinud konkreetsesse kompleksi ca 40 miljonit eurot.
Järgmiseks huvitavaks kogemuseks oli Valgamaa ettevõtja Andres Balodise hirvefarmi külastus. See kirg ja tegutsemistahe, mis sellest mehest õhkas, olid motiveerivad. Alustanud paar aastat tagasi alaga tegutsemist, on tal tänaseks ca 100 ha punahirve aedu, kus asuvad ja elutsevad ca 80 hirve. Kavas on kasvatada nende arv vähemalt 200ni. Ettevõtja tegutseb ka muudes valdkondades ning iseloomustas üldist majanduskliimat või selle puudumist (sic!) Valgamaal.
Huvitava kogemuse võrra rikkamaks saime ka meie eelviimases külastuskohas Valgamaa Kutseõppekeskusesse. Direktor Margus Ojaots, kellel suured teened väga uuendusliku asutuse väljaehitamisel ning sisuga täitmisel, jagas meiega õppeasutuse rõõme ja probleeme. Muidugi oli teemasid laiemalt: huvitavaks diskussiooniks oli väliskutseõppurite teema ning sellega seonduv.
Ettevõtlusreisi lõpetuseks vaatasime oma silmaga üle ka reedeõhtuse piirikaubanduse olukorra naaberriigi piirilinnas Valkas. Tuleb tunnistada, et meie riigi aktsiisipoliitika töötab!
Reisi juhina tänan kõiki, kes võtsid reisist osa, lõid kaasa selle korraldamisel ja vastuvõtul: lisaks ettevõtetele ka Kaja Lääts Viljandimaa Arenduskeskusest, Ülle Vilo Valgamaa Arenguagentuurist, Kaspar Kaldjärv ja Mihkel Luur.
Kohtumisteni uutel reisidel!
Peeter Puskai