ICC Eesti peasekretäri Tiit Tammemägi väitel on Incotermsi 80. sünnipäeva eel tarneklauslite tundmine Eestis langenud aegadade kõige kehvemale tasemele. Võit tarneklauslite tundmisest on aga suur.
“Üks põhjus on, et Google on teinud kõvasti tööd eestlaste õpihimu kallal. Süveneda enam ei viitsita. Otsitakse fakte, kuid fakt ei ole veel teadmine. Google’st võib saada 90% faktivastuseid, kuid süsteemi Google’st ei õpi,” vastas Tiit Tammemägi küsimusele, miks on Incotermsi tundmine tagasi läinud.
“Incoterms on hästi vahe tööriist nende käes, kes seda tunnevad. Üksikuid tarneklausleid pähe õppida on vaevaline. Aga kui õpid selgeks Incotermsis valitseva süsteemi, mis on lihtne ja loogiline, siis on ka üksikklauslite omandamine imelihtne ja teadmine püsiv,” lisas ta.
Loe juulikuu Äripäeva erilehes Logistika ilmunud intervjuud Tiit Tammemägiga SIIT.
Kas tunned tarneklausleid?
Näidisülesanne, mida Tiit Tammemägi kasutab Incotermsi tundmise testimiseks koolituste avakaasusena.
Kaup tarnitakse Pensast. Tarneklausel on CIP Tallinn. CIP tähendab, et müüja on kinni maksnud kaubaveo kuni Tallinnani, lisaks on ta teinud kaubale miinimumkattega kindlustuse ostja kasuks.
Kus on tarnekoht? Ehk kas vastutus läheb müüjalt ostjale üle Pensas või Tallinnas? Enamus pakuvad vastuseks Tallinnat, sest tarneklausel on ju CIP Tallinn. See on vale vastus ja tunnistus, et vastaja Incotermsi ei tunne.
Hiljuti oli juhtum, kus sellele ülesandele oskas õige vastuse anda 60 kuulajast vaid 3.
Registreerumisel koolitustele ja tasumisel kuni 15.augustini 2016 (k.a.) kehtib kõigile koolitustele ja veebinaridele hinnasoodusuts 20%. Tutvu koolituskavaga SIIN.