Postimehe koostatud värskest Eesti suurima käibega ettevõtete edetabelist selgub, et kuigi tervikuna ettevõtete kasumlikkus vähenes, suutsid suurettevõtted kasumit siiski enam kui kolmandiku võrra kasvatada.
Majandusajakirjanik Tõnis Oja kirjutab, et suurimate ettevõtete edetabel on suhteliselt stabiilne ja konservatiivne – käimasolev infotehnoloogiarevolutsioon meie suurettevõtlust eriti ei puuduta. Statistikaameti andmetel teenisid sada suurimat ettevõtet peaaegu poole ettevõtluse kogukasumist. Tõnis Oja märgib, et veelgi olulisem on ehk see, et võrreldes 2015. aastaga Eesti ettevõtete kogukasum hoopis kahanes 13 protsenti, 2,7 miljardi euroni. Seega, ettevõtluse kasum tervikuna kahanes, aga suurettevõtete kasum kasvas järsult.
Kokku on Eestis üle 80 000 ettevõtte. Postimees koostab ettevõtete edetabelit viiendat aastat ning kõik need korrad on esikohal olnud miljardikäibega ettevõte Ericsson Eesti. Teisel ja kolmandal kohal on olnud Tallink ja Eesti Energia, aga mitte alati selles järjekorras. „Suurettevõtted annavad umbes kolmandiku Eesti ettevõtluse kogukäibest ning neid iseloomustab suur stabiilsus, et mitte öelda stagnatsioon. Saja suurema ettevõtte eelmise aasta kogukäive oli 17,3 miljardit eurot, mis oli sama palju kui 2015. aastal,“ kirjeldab Oja.
Eesti suurimate ettevõtete tipus troonivad eelkõige suured jaeketid. „Kümne suurima ettevõtte seas on neid tervelt neli. Ja kui siia lisada veel Tallink, mis kuulub muuhulgas ka maailma suurte tax-free-kaubamajade hulka, võime öelda, et Eesti on kaubandusriik. Pole siis ime, et meil on kaubanduspindu ühe elaniku kohta väga palju ning neid tuleb järjest juurde,“ kommenteerib Oja.
Rahvusvahelise Kaubanduskoja – ICC Eesti liikmesfirmadest kuuluvad Eesti ettevõtete käibe TOP 100-sse Swedbank, ABB, Lemeks ja VKG Oili emaettevõte Viru Keemia Grupp.
25 Eestis enim kasumit teenivate firmade edetabelit juhib ICC Eesti liige Swedbank. Pingeritta kuuluvad ka ABB ja Lemeks.
Loe artiklit ja tutvu edetabeliga portaalis Postimees.ee.