Kella Kuue Klubi hooaja lõpetamine!
.
Selle hooaja viimase Kella Kuue Klubi külalisesineja on Eesti Teaduste Akadeemia president, Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika Instituudi juhtivteadur, mereteadlane Tarmo Soomere.
Tarmo Soomere kohta on kirjutatud, et ta on mees nagu mitme tundmatuga võrrand. Ta on Eesti noortemeister orienteerumises, talle kuulub kuldmedal üleliiduliste noortevõistluste topograafilises kaardistamises ning vabariikliku matemaatikaolümpiaadi esikoht 10. klassis. Pärast Kohila Keskkooli kuldmedaliga lõpetamist 1974. aastal asus ta Tartu Ülikooli matemaatikat õppima. Sealt läks ta 1977. aastal üle Moskva Riikliku Ülikooli mehhaanika-matemaatikateaduskonda. Ta spetsialiseerus diferentsiaalvõrranditele ning pärast ülikooli lõpetamist aastal 1980 jätkas ta 1983. aastani õpinguid aspirantuuris okeanoloogia erialal Moskvas P. P. Širšovi nimelises Okeanoloogia Instituudis. 1984. aastal kaitses Tarmo Soomere füüsika-matemaatikakandidaadi kraadi. Aastal 1992 kaitses ta Tartu Ülikoolis matemaatikadoktori kraadi (doktoritöö pealkiri on “Kinetic theory of Rossby waves”).
Aastatel 1983-2004 töötas Tarmo Soomere omaaegse Termofüüsika ja Elektrofüüsika Instituudi Läänemere osakonnast alguse saanud teaduskollektiivis, Tallinna Tehnikaülikooli Mere-süsteemide Instituudis, olles aastail 2002-2004 selle asedirektor. Alates 2005. aastast töötab ta Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika Instituudis ning on samast aastast ka rannikutehnika professor. 2009. aastast on Tarmo Soomere TTÜ Küberneetika Instituudi juhtivteadur ning lainetuse dünaamika labori juhataja. 12. detsembril 2007 valiti ta Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks ja 2009. aastal Euroopa Akadeemia (Academia Europaea) liikmeks. Tarmo Soomere valiti Eesti Teaduste Akadeemia presidendiks 2014. aastal.
Nimekiri Tarmo Soomerele avaldatud tunnustustest on pikk: Euroopa Geofüüsika Seltsi noorte teadlaste publikatsioonipreemia 1993, riiklik teaduspreemia kollektiivi liikmena tehnikateaduste alal 2002, Postimehe aasta inimene 2005, Balti Assamblee teaduspreemia 2007, Eesti Teaduste Akadeemia akadeemik 2007, Eesti riiklik teaduspreemia 2013, Eesti Teadusajakirjanike Seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhind Ökul 2013, Valgetähe III klassi teenetemärk 2014.
Akadeemik Tarmo Soomere on terves maailmas tunnustatud ekspert kiirlaevade tekitatud lainete, Läänemere lainetuse uurimise ja solitonide vastastikuse mõju alal. Eesti laiemale avalikkusele sai Tarmo Soomere tuntuks 2005. aastal: ta tõi teadusteemad ajakirjanduse kaudu jõuliselt üldsuse ette, kui hoiatas saabuva jaanuaritormi eest. Soomere teavitas ainsana avalikkust oodatavast meretõusust ja sellega kaasneda võivatest tagajärgedest. Ühtlasi juhtis Soomere sellega tähelepanu Eesti riigi nõrkustele loodusõnnetuste vastu valmistumisel ning nende saabumise ennustamisel.
Möödunud laupäeva, 7. mai Postimehes juhtis Tarmo Soomere koos akadeemik Urmas Varblasega tähelepanu tõsiasjale, et Eesti tuleviku määrab see, kas Eestil õnnestub maapõuevara kasutamisel trügida väärtusahela nendesse otstesse, kus tootlikkus ja lisandväärtus on suurimad. Lugege täismahus artiklit SIIT.
Klubiõhtu teema on “Külas on Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere”.
Klubiõhtu toimub kolmapäeval, 25. mail algusega kell 17.45. Toimumise koht on Neitsitorn, aadressil Lossi plats 11/ Lühike jalg 9a, Tallinn.
Lisainformatsioon ja registreerimine: e-posti aadressil icc@icc-estonia.ee või telefonil +372 684 1252
.