Saku Õlletehase eksport
Saku Õlletehase ekspordijuhi Margus Masingu sõnul on uuele turule sisenemise juures esmane ülesanne usaldusväärse kohaliku koostööpartneri ja levitaja leidmine. “See partner peaks olema valmis ise kohalikul turul tööd tegema, ise sellesse investeerima nii turunduse kui ka sortimendi osas,” selgitab Masing. “Eelnevalt peaks olema muidugi tehtud ka põhjalik eeltöö. Meie teeme ekspordi strateegia, kus määrame ära hetke olukorra, ekspordi tooteportfelli, võimalikud sihtriigid, kliendid ja sihtgrupid.”
Masing märgib, et Saku strateegia puhul on väga olulisel kohal ka messide külastamine, mis mingil põhjusel pole üldiselt Eesti toiduettevõtete puhul väga populaarne tegevus. “Minu hinnangul on messid väga olulised. Pidevalt messidel käimine hoiab sind pildis ning meeles. Samuti saad sa alati suhelda otse kliendiga, kuid samas ka hoida suhteid juba olemasolevate partneritega. Lisaväärtusena näeb ka, mida konkurendid teevad ja kuhu suunas turg liikumas on,” selgitab Masing. “Lihtsalt nurka seisma sinna minna pole mõtet, tuleb olla ise hästi aktiivne. Tõsi, umbes 100st messil saadud kontaktist kasvab heal juhul välja umbes kolm tehingut, mis nõuavad ka palju eeltööd ja kokkuleppeid, aga kui on tõesti tahe eksporti kasvatada, siis peabki varuma kannatust ja kindlameelsust,” märgib Masing.
Saku ekspordijuhi sõnul on messide puhul oluline ka järjepidevus. Pidevalt käies püsid kõigil meeles, tekib äratundmisrõõm ja teadvustatakse, et sul on tõesti huvi seal turul tegutseda.
Ka Aafrikas tegutseva Saku koostööpartneriga tekkis esimene kontakt just ühel messil. “Meil on partneriga vedanud, sest nad on väga aktiivsed ja korraldavad kõik seal ise ära. Nende poolt on ka näiteks meie jookidele tehtud kohalikele oludele vastav kujundus ja disain,” sõnab Masing.
Praegu läheb ligi pool Saku Õlletehase toodangust ekspordiks ja kuna just Aafrika õlleturg kasvab maailmas kõige kiiremini, siis on Masingu hinnangul just eksport sisuliselt ainuke võimalus, kuidas koduturu kahanevaid mahtusid arvestades ettevõtte tootmismahtu hoida ja kasvatada. Teiste hulgas on Saku toodang jõudnud näiteks ka Madagaskarile, Mauritiusele, Djiboutisse ja Seišellidele.