.
Märtsikuu Kella Kuue Klubi külaliseks oli Eesti ajaloolane, diplomaat ja poliitik Mart Helme.
Mart Helme (65) on vaieldamatu erudiit, suurte teadmistega andekas analüütik. Tema ametite loetelu on pikk. Eluaegsele suursaadikutiitlile on tänaseks lisandunud riigikogu liikme ja parlamendipartei juhi staatus. Mart on mees nagu orkester – ühes inimeses on muusiku, kirjaniku, kõnemehe, analüütiku, diplomaadi võimed.
.
Targad inimesed oskavad lugeda „õigeid“ raamatuid. Meie külalise puhul oli üheks selliseks Georg Friedmani „Järgmised sada aastat“. Friedman on geopoliitilise teabe, analüüsi ja nõustamisega tegeleva erafirma Stratfor Global Intelligence asutaja (1996) ja direktor. Tema raamatust on saanud bestseller. Nii viitas ka meie klubikülaline õhtu jooksul korduvalt Friedmanile.
.
Üldist geopoliitilist olukorda analüüsides vaatles Helme üksikuid maid eraldi. Fakt on see, et siin Baltikumis oleme kindlasti ohutsoonis. Üllatav oli kuulda, et Leedu võib olla koht, kus Venemaa oma Baltikumi eskalatsiooni alustab. Ühelt poolt on Leedu president olnud väga terav Venemaa-vastastes väljaütlemistes. Seda Putin ei unusta. Teisalt on väga lihtne provotseerida intsidenti Venemaa ja Kaliningradi oblasti vaheliste (militaar)ešelonidega. Nagu juba järgmisel päeval (27.03) juhtuski.
.
USA on maailmas vaieldamatu hegemoon, kes püüab oma hegemooniat kasvatada. Putini Venemaa võitleb sellele vastu. Nii et tõsine gepoliitiline konflikt on sündmuste arengusse sisse kodeeritud ja meie oleme selle konflikti eesliinil. Friedmanile toetudes – USA hegemoonia kasvab, Venemaa lõpetab kolmandajärgulise riigina. Ent venelased on uhke rahvas, meie oleme liiga alandlikud, ütleb Helme.
.
Ajaloolasena on Mart Helme aastakümneid huvi tundnud Hiina ja Kaug-Ida vastu üldse. Ta jagab Friedmani arvamust, et Hiina arenguhüpe on pidurdunud ja Hiinast ei saa maailma hegemooni. Vaatamata oma võimsatele saavutustele, on Hiina lähema aastakümne vältel vastamisi mitmete keeruliste probleemidega, mis omakorda pidurdavad riigi edasist globaalset esiletõusu. Samas on Helme kindel, et Hiina uus tõusuhüpe tuleb tulevikus nii-kui-nii. Selle rahva ja kultuuri potentsiaal lihtsalt nõuab väljundit.
.
Väga huvitav oli Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna tekkelugu. Initsiatiiv tuli Rahvaliidu viimaselt esimehelt Margo Miljandilt. Helmed vastasid: liitugem Eesti Rahvusliku Liikumisega (seda juhtis Martin Helme) ja võtkem erakonnale uus nimi. Detailidel peatumata nii läkski. Helme rõhutab, et vaatamata sellele, et liikmeskonnas on palju endise Rahvaliidu liikmeid, on tegemist täiesti uue erakonnaga. See ei ole mingil juhul äärmuspartei, see on konservatiivne ja rahvuslik erakond. „Ega mulle lühend „EKRE“ tegelikult ei meeldi“, lõpetab ta.
.
Partei programmist rääkides puudutas Helme käibemaksu alandamise ideed. Seda on piisavalt kritiseeritud. Rahulikult järele mõeldes on sellel siiski oma majandust ja ettevõtlust edendav iva sees.
.
Helme väitis, et meie riigijuhtidel ei ole kombeks kuulata teadlasi. Tegelikult oleme süvenevas stagnatsioonis alates Euroopa Liitu astumisest. Eesti maavarad tuleks võtta kasutsele. Meil on eksootiliste ja hinnaliste maavarade varud, mis vajavad uuringuid.
.
Teemasid oli palju ja vestlusring kestis kaua. Äärmuslikke, must-valgeid käsitlusi polnud, küll olid pooltoonid. See lubas paljusid nähtusi vaadata hoopis teise rakursi alt. Edasimõtlemiseks jätkus ainet küllaga.
.
Allakirjutanu juba soetas endale Mart Helme viimase raamatu „Poliitikast ja sõjast“ ja Georg Friedmani „Järgmised sada aastat“. Apollo müüb Friedmani suure soodustusega.
.
.
Tiit Tammemägi, klubiline
PS.: Klubiõhtu toimus Neitsitorni muuseumkohvikus ja lõppes optimistliku „ilmutusega“: Karu tahtis majja tungida ja murdis metsikult ukse kallal. See oli iga hetk sisselangemas. Viimasel hetkel karu taltus, pööras ringi ja läks metsa tagasi. Ainult sügavad küünejäljed jäid uksele mälestuseks.
.
.
Fotod: Martiina Made
.